معایب و مزایای نماهای آجر، نحوه عایق کاری و ضد شوره نمودن نماهای آجر با مواد نکسا پلاس نمایی

یکی از انواع متداول نمای داخلی و خارجی ساختمان ها، نماهای آجری هستند که به طور کلی شامل آجرهای رسی و آجرهای شیلی می شوند. نماهای آجری علاوه بر زیبایی، تنوع و ثبات رنگ، به دلیل ضریب انتقال حرارت پایین، نقش عایق حرارتی و برودتی را برای ساختمان ایفا می کنند که از هدر رفتن انرژی سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان جلوگیری می نمایند.

تنوع رنگ و تنوع ابعاد آجرهای نما، طراحی انواع نماهای ساختمانی و ساخت فضاهای حجمی و شکستگی های نما را به راحتی امکان پذیر می سازد. استفاده از نماهای آجری علاوه بر انطباق با فرهنگ معماری ایرانی گام موثری در راستای رعایت قوانین محیط زیست نیزخواهد بود.

جایگاه آجرکاری در معماری معاصر، بخشی تفکیک ناپذیر از معماری هر فرهنگ و کشور می باشد. آجرکاری هنری است که چه در ساخت نماهای داخلی یا نماهای خارجی، زمینه همگرایی و پیوند دیگر هنرها با هنر آجرکاری می گردد.از مزایای استفاده آجر در نما می توان به تولید آسان آن با توجه به مواد اولیه در دسترس، قیمت مناسب، عدم نیاز به ابزارهای خاص برای اجرا، استفاده از رنگ های طبیعی و غیر قابل تغییر در برابر اشعه ماوراء بنفش، همخوانی با هنر معماری ایرانی، مقاومت در برابر آتش سوزی و مقاومت در برابر ضربه اشاره نمود.

معایب نمای آجری

به دلیل وزن زیاد آجر و استفاده تعداد زیاد آجر در نما، وزن نما زیاد می شود، به همین دلیل از نمای آجری به ندرت در ساختمان های بلند و مرتفع استفاده می شود،
در بعضی از نماها، با بارش باران و تابش نور آفتاب، لکه ها و شوره هایی در سطح نما ایجاد می شود،
بعد از گذشت زمان، به دلیل وجود حفره های ریز، آلودگی ها در حفره ها جمع شده و موجب خوردگی نما و تیرگی نما می‌شود.

نکات ضروری برای اجرای نمای آجری

١قبل از اجرا محل قرارگیری آجر بر روی دیوار می بایست مرطوب گردد.

٢کمینه و بیشینه ملات ‌خورآجر باید بین ۲ تا ۴ سانتیمتر باشد.

٣دمای مناسب برای اجرای نمای آجر بین ۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد می باشد. اجرای آجر در زمان یخبندان ممنوع می باشد.

٤مواد مورد استفاده در ملات می بایست عاری از هر گونه مواد آلی باشد.

٥بهترین زمان جهت اجرای بندکشی چند هفته بعد از اتمام اجرا می باشد.

٦در زمان بندکشی هرگز نباید از دستمال مرطوب برای تمیز کردن اضافات ملات از بین شیارها استفاده نمود.

آب بندی نما های آجری با مواد نکسا پلاس نمایی:

آب بندی و عایق کاری انواع سطوح اعم از نماهای کاهگل،سنگی ،چوبی،آجری و…، با استفاده از مواد نانو گامی موثر در جهت افزایش کارآیی این نوع از مصالح ساختمانی در برابر رطوبت و افزایش دوام و کیفیت ساختمان می باشد.

استفاده از مواد نانو با توجه به ساختار ریز و ابعاد نانو محصولات گروه صنعتیباعث افزایش چسبندگی ملات نماکاری به متریال نما می شود و علاوه برآن با عث افزایش تا۱۵%عایق حرارتی می شود.

علاوه بر مطالب ذکر شده عایق کاری و آب بندی  بدون تغییر رنگ و بدون تخریب ، و همچنین با ایجاد لایه ای نفوذی در برابر رطوبت و انواع تشعشعات مضر خورشیدی محافظت می نماید.

یکی از معایب قابل ذکر که باعث دغدغه دوست داران این گونه نماهای بسیار زیبا و متنوع شده است ایجاد شوره بر سطح نماهای آجری در مجاورت نم و رطوبت می باشد که با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده از ساختار نانو امکان رفع این مشکل به صورت صددرصد امکان پذیر شده است.

در ادامه نگاهی اجمالی به ایجاد شوره بر سطح نماهای آجری می پردازیم

شوره

شوره ماده ای پودری و معمولاً سفید رنگ است که از هزاران سال پیش تاکنون بر روی دیوارهای بنایی ظاهر شده و همواره سبب ایجاد مشکلاتی بوده است. شوره بسته به نوع نمک می تواند به رنگ های سبز-قهوه ای یا زرد نیز باشد. معمول ترین نوع شوره، شوره سفید یا سفیدک است.

منابع یا نمک هایی که باعث ایجاد شوره می شوند

انواع نمک های محلول که باعث ایجاد شوره بر روی دیوارهای آجر و سنگی می شوند و منابع معمول این نمک ها در جدول زیر آورده شده است.

در آجر و سنگ معمولاً سولفیدها و به ویژه پریت (سولفید آهن) وجود دارد.این سولفیدها در حین پخت اکسیده می شوند و SO3 را تولید میکنند. با اکسیدهای بازی موجود در رس واکنش می دهد و سولفاتهای کلسیم، سدیم، پتاسیم و سولفات منیزیم را ایجاد می کند.

سولفات های سدیم، پتاسیم ومنیزیم هنگامی که حرارت پخت آجر و سنگ در کوره از ۹۵۰ درجه بالاتر می رود آزاد می شوند، درحالیکه سولفات کلسیم به حرارت حداقل ۱۲۰۰ درجه برای آزاد شدن نیاز دارد.

معمولاً حرارت پخت آجر و سنگ از ۹۵۰ تا ۱۲۰۰ درجه متغیر است بنابراین از بین سولفات هایکلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیم موجود در آجر و سنگ، تنها سولفات کلسیم در بعضی مواقع و در مقادیر کم بر روی آجر و سنگ ظاهر میشود.

وقتی که شوره بر روی نمای ساختمان ها ظاهر می شود، بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که تنها از آجر و سنگ می باشد؛ در حالی که نمک های محلول شده در ملات ها، شن و آب به کار گرفته شده نیز ممکن است باعث ایجاد شوره شوند.

نقش ملات در ظاهر سازی شوره در نما

از آشکارترین عواملی که باعث ایجاد شوره در نمای ساختمان ها می شود، ملات است. از آن جا که آجر و سنگ از چهار جهت و گاهی از پنج جهت با ملات در تماس است، بیشترین درصد احتمال را در تشکیل شوره در نماها را دارد. زمانی که ملات مرطوب با آجر و سنگ به کار برده می شود، رطوبت فراوان زمینه برای انتقال نمک های محلول از ملات به آجر و سنگ را فراهم می کند. اگر درصد نمک های محلول در ملات ها قابل توجه باشد، به تناسب مقدار رطوبت انتقال یافته، نمک های محلول ملات به آجر و سنگ منتقل می شوند.

نقش آجر و سنگ در ظاهر سازی شوره در نما

در مواد اولیه آجر و سنگ نیز ممکن است از نمک های محلول استفاده شده و باعث ایجاد شوره در نماها گردد. در آجر و سنگ های رسی که ماده اولیه تشکیل دهنده ی آن ها خاک رس است، معمولا پتانسیل ایجاد شوره وجود دارد، در عین حال میزان این شوره کم می باشد و زیبایی نما را تحت تأثیر قرار نمی دهد، و می توان به راحتی آن را بر طرف کرد.

همچنین آجر و سنگنسوز با توجه به ماهیت مواد تشکیل دهنده آن که سرشار از اکسید آلومینیوم، آهن و سیلیس می باشد و صفر بودن نمک محلول در آن، نباید شوره بزند و این عامل بیشتر در محصولات پایه نسوز یا طرح نسوز دیده می شود. اما یکی از خواص آجر و سنگنسوز جذب آب توسط آن می باشد، به همین دلیل سفالی که پشت آن کار می شود، معمولا دارای نمک فراوان بوده و یا آب منطقه اکثرا نمک محلول دارد، هرکدام به تنهایی می توانند باعث شوره زدن آجر و سنگ نسوز شوند، به این صورت که رطوبت به سطح آجر و سنگ رسیده و با تبخیر آب، نمک به صورت شوره بر سطح آجر و سنگ باقی می ماند.

علاوه بر عوامل فوق، می توان نصب آجر و سنگ در فصل های سرد را نیز اضافه نمود؛ در فصل های سرد، آبی که در ملات ماسه و سیمان وجود دارد یخ می‌زند و دوباره در ساعت های گرم روز، یخ ملات آب می شود و در ساعت های سرد روز دوباره یخ می زند و مدت زمان خشک شدن ملات را زیاد می کند، که این عامل در بسیاری از موارد باعث ایجاد شوره در سطح نماها می شود.

مکانیسم ایجاد شوره

برای ایجاد شوره سه شرط زیر باید فراهم شود:

  1. وجود نمک های محلول در دیوار
  2. وجود رطوبت کافی که نمک ها را به محلول های نمکی تبدیل کند.
  3. وجود مسیری برای حرکت محلول های نمکی به سمت سطح دیوار و تبخیر نمک های محلول در سطح

آنالیز شیمیایی شوره نشان داده است که شوره ها عمدتاً سولفات های قلیایی هستند. سولفات های قلیایی در آجر و سنگ، ملات و دوغاب سیمان یا در هر سه وجود دارند. این سولفات های قلیایی در آب حل می شوند و پس از عبور از منافذ موجود در دیوار به سطح آن می رسند، سپس در اثر تبخیر آب محلول های سولفاته ، رسوب سفید رنگ (سفیدک) بر روی دیوار ظاهر می شود.